Parlør

da Datid 4   »   em Past tense 4

84 [fireogfirs]

Datid 4

Datid 4

84 [eighty-four]

Past tense 4

Vælg, hvordan du vil se oversættelsen:   
Dansk Engelsk (US) Afspil Yderligere
læse t---e-d t_ r___ t- r-a- ------- to read 0
Jeg har læst. I-r-a-. I r____ I r-a-. ------- I read. 0
Jeg har læst hele romanen. I --ad t-e--ho-e n-ve-. I r___ t__ w____ n_____ I r-a- t-e w-o-e n-v-l- ----------------------- I read the whole novel. 0
forstå to -n-------d t_ u_________ t- u-d-r-t-n- ------------- to understand 0
Jeg har forstået. I-un-e---o-d. I u__________ I u-d-r-t-o-. ------------- I understood. 0
Jeg har forstået hele teksten. I--n--r---od---- -hol---ext. I u_________ t__ w____ t____ I u-d-r-t-o- t-e w-o-e t-x-. ---------------------------- I understood the whole text. 0
svare to-a---er t_ a_____ t- a-s-e- --------- to answer 0
Jeg har svaret. I-an-----d. I a________ I a-s-e-e-. ----------- I answered. 0
Jeg har svaret på alle spørgsmål. I--nsw-re- -ll-t-- -u--tion-. I a_______ a__ t__ q_________ I a-s-e-e- a-l t-e q-e-t-o-s- ----------------------------- I answered all the questions. 0
Jeg ved det – jeg har vidst det. I--now-tha- – - knew-----. I k___ t___ – I k___ t____ I k-o- t-a- – I k-e- t-a-. -------------------------- I know that – I knew that. 0
Jeg skriver det – jeg har skrevet det. I w--te-that –-I--ro-e t-at. I w____ t___ – I w____ t____ I w-i-e t-a- – I w-o-e t-a-. ---------------------------- I write that – I wrote that. 0
Jeg hører det – jeg har hørt det. I-h------at-------a-d ----. I h___ t___ – I h____ t____ I h-a- t-a- – I h-a-d t-a-. --------------------------- I hear that – I heard that. 0
Jeg henter det – jeg har hentet det. I-l- -e- ---– --g---i-. I___ g__ i_ – I g__ i__ I-l- g-t i- – I g-t i-. ----------------------- I’ll get it – I got it. 0
Jeg tager det med – jeg har taget det med. I-l---r-ng-that-–---b-----t-t-at. I___ b____ t___ – I b______ t____ I-l- b-i-g t-a- – I b-o-g-t t-a-. --------------------------------- I’ll bring that – I brought that. 0
Jeg køber det – jeg har købt det. I’-- -uy th---–------g-t-t-at. I___ b__ t___ – I b_____ t____ I-l- b-y t-a- – I b-u-h- t-a-. ------------------------------ I’ll buy that – I bought that. 0
Jeg forventer det – jeg har forventet det. I -x--c- -ha- – - e-pecte--th--. I e_____ t___ – I e_______ t____ I e-p-c- t-a- – I e-p-c-e- t-a-. -------------------------------- I expect that – I expected that. 0
Jeg forklarer det – jeg har forklaret det. I’-- -xpl-i--t--t – I exp-a-ned-th-t. I___ e______ t___ – I e________ t____ I-l- e-p-a-n t-a- – I e-p-a-n-d t-a-. ------------------------------------- I’ll explain that – I explained that. 0
Jeg kender det – jeg har kendt det. I kn-w th-t-– I--new that. I k___ t___ – I k___ t____ I k-o- t-a- – I k-e- t-a-. -------------------------- I know that – I knew that. 0

-

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -