የሐረጉ መጽሐፍ

am ተተኳሪ 2   »   ro Imperativ 2

90 [ዘጠና]

ተተኳሪ 2

ተተኳሪ 2

90 [nouăzeci]

Imperativ 2

ትርጉሙን እንዴት ማየት እንደሚፈልጉ ይምረጡ፡-   
አማርኛ ሮማኒያንኛ ይጫወቱ ተጨማሪ
ተላጭ/ጪ! B--bi-r--t----! B______________ B-r-i-r-ş-e-t-! --------------- Bărbiereşte-te! 0
ታጠብ/ቢ! S-a-----! S________ S-a-ă-t-! --------- Spală-te! 0
አበጥር/ሪ! Pi-pt----te! P___________ P-a-t-n---e- ------------ Piaptănă-te! 0
ደውል! ይደውሉ! S---!--una-i! S____ S______ S-n-! S-n-ţ-! ------------- Sună! Sunaţi! 0
ጀምር! ይጀምሩ! În--p-!--n--p--i! Î______ Î________ Î-c-p-! Î-c-p-ţ-! ----------------- Începe! Începeţi! 0
አቁም! ያቁሙ! T--min-- ---m-n-ţ-! T_______ T_________ T-r-i-ă- T-r-i-a-i- ------------------- Termină! Terminaţi! 0
ተወው! ይተዉት! La-- a--------aţ--asta! L___ a____ L_____ a____ L-s- a-t-! L-s-ţ- a-t-! ----------------------- Lasă asta! Lăsaţi asta! 0
ተናገረው! ይናገሩት! S-un- -st-- -pu-e-i-ast-! S____ a____ S______ a____ S-u-e a-t-! S-u-e-i a-t-! ------------------------- Spune asta! Spuneţi asta! 0
ግዛው! ይግዙት! C--p-r--a---!-C-m---aţi-----! C______ a____ C________ a____ C-m-ă-ă a-t-! C-m-ă-a-i a-t-! ----------------------------- Cumpără asta! Cumpăraţi asta! 0
በፍፁም የማትታመኑ እንዳትሆኑ! Să nu f------iod-t- i-o-ri-! S_ n_ f__ n________ i_______ S- n- f-i n-c-o-a-ă i-o-r-t- ---------------------------- Să nu fii niciodată ipocrit! 0
በፍፁም እረባሽ እንዳትሆኑ! S--nu fii-ni--od-t---bra----! S_ n_ f__ n________ o________ S- n- f-i n-c-o-a-ă o-r-z-i-! ----------------------------- Să nu fii niciodată obraznic! 0
በፍፁም ትሁት ያልሆናችሁ እንዳትሆኑ! S- -- -i--n----da-ă-n--ol-ti-o-! S_ n_ f__ n________ n___________ S- n- f-i n-c-o-a-ă n-p-l-t-c-s- -------------------------------- Să nu fii niciodată nepoliticos! 0
ሁልጊዜ ታማኝ ይሁኑ! S--fii-----tdea-na--in-e-! S_ f__ î__________ s______ S- f-i î-t-t-e-u-a s-n-e-! -------------------------- Să fii întotdeauna sincer! 0
ሁልጊዜ ጥሩ ይሁኑ! Să--i- în-ot-ea----d--g--! S_ f__ î__________ d______ S- f-i î-t-t-e-u-a d-ă-u-! -------------------------- Să fii întotdeauna drăguţ! 0
ሁልጊዜ ትሁት ይሁኑ! Să-fii -nt-t-e--n- po--ti-o-! S_ f__ î__________ p_________ S- f-i î-t-t-e-u-a p-l-t-c-s- ----------------------------- Să fii întotdeauna politicos! 0
በሰላም ቤትዎ ይደረሱ! S----u----i c--b-ne-a-as-! S_ a_______ c_ b___ a_____ S- a-u-g-ţ- c- b-n- a-a-ă- -------------------------- Să ajungeţi cu bine acasă! 0
እራስዎን ይጠብቁ! S- -veţi---i---de--u---a-oa--r-! S_ a____ g____ d_ d_____________ S- a-e-i g-i-ă d- d-m-e-v-a-t-ă- -------------------------------- Să aveţi grijă de dumneavoastră! 0
በቅርቡ ደግመው ይጎብኙን! Să-n--m-- --zit-ţ- c-r-nd! S_ n_ m__ v_______ c______ S- n- m-i v-z-t-ţ- c-r-n-! -------------------------- Să ne mai vizitaţi curând! 0

-

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -