Разговорник

mk Минато 4   »   en Past tense 4

84 [осумдесет и четири]

Минато 4

Минато 4

84 [eighty-four]

Past tense 4

Изберете како сакате да го видите преводот:   
македонски англиски (UK) Пушти Повеќе
чита to -ead t_ r___ t- r-a- ------- to read 0
Јас читав. I -e-d. I r____ I r-a-. ------- I read. 0
Јас го прочитав целиот роман. I ---d th- --o---n--el. I r___ t__ w____ n_____ I r-a- t-e w-o-e n-v-l- ----------------------- I read the whole novel. 0
разбира to-un-----a-d t_ u_________ t- u-d-r-t-n- ------------- to understand 0
Јас разбрав. I-u-d-rst---. I u__________ I u-d-r-t-o-. ------------- I understood. 0
Јас го разбрав целиот текст. I ------t--- --e -ho-e-te-t. I u_________ t__ w____ t____ I u-d-r-t-o- t-e w-o-e t-x-. ---------------------------- I understood the whole text. 0
одговара to -----r t_ a_____ t- a-s-e- --------- to answer 0
Јас одговорив. I---swe-ed. I a________ I a-s-e-e-. ----------- I answered. 0
Јас одговорив на сите прашања. I answered--ll t-e ---s-i--s. I a_______ a__ t__ q_________ I a-s-e-e- a-l t-e q-e-t-o-s- ----------------------------- I answered all the questions. 0
Јас го знам тоа – јас го знаев тоа. I--no- --a- - I--ne- t--t. I k___ t___ – I k___ t____ I k-o- t-a- – I k-e- t-a-. -------------------------- I know that – I knew that. 0
Јас го пишувам тоа – јас го напишав тоа. I w--te--h-t-- I --ot--that. I w____ t___ – I w____ t____ I w-i-e t-a- – I w-o-e t-a-. ---------------------------- I write that – I wrote that. 0
Јас го слушам тоа – јас го слушнав тоа. I---ar th---- - ---rd-that. I h___ t___ – I h____ t____ I h-a- t-a- – I h-a-d t-a-. --------------------------- I hear that – I heard that. 0
Јас го земам тоа – јас го зедов тоа. I’-l -e- it-- I --- -t. I___ g__ i_ – I g__ i__ I-l- g-t i- – I g-t i-. ----------------------- I’ll get it – I got it. 0
Јас го носам тоа – јас го донесов тоа. I--l---in- that - - -ro---- t--t. I___ b____ t___ – I b______ t____ I-l- b-i-g t-a- – I b-o-g-t t-a-. --------------------------------- I’ll bring that – I brought that. 0
Јас го купувам тоа – јас го купив тоа. I--- bu----a- –-I-b--ght --a-. I___ b__ t___ – I b_____ t____ I-l- b-y t-a- – I b-u-h- t-a-. ------------------------------ I’ll buy that – I bought that. 0
Јас го очекувам тоа – јас го очекував тоа. I ex-----t----- I -x----e--tha-. I e_____ t___ – I e_______ t____ I e-p-c- t-a- – I e-p-c-e- t-a-. -------------------------------- I expect that – I expected that. 0
Јас го појаснувам тоа – јас го појаснив тоа. I’l---xplai--t-a--– I ex-l-i-e---h-t. I___ e______ t___ – I e________ t____ I-l- e-p-a-n t-a- – I e-p-a-n-d t-a-. ------------------------------------- I’ll explain that – I explained that. 0
Јас го знам тоа – јас го знаев тоа. I-know-t-at –-- -new-t-at. I k___ t___ – I k___ t____ I k-o- t-a- – I k-e- t-a-. -------------------------- I know that – I knew that. 0

-

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -