Разговорник

mk Минато 4   »   en Past tense 4

84 [осумдесет и четири]

Минато 4

Минато 4

84 [eighty-four]

Past tense 4

Изберете како сакате да го видите преводот:   
македонски англиски (UK) Пушти Повеќе
чита t---ead t_ r___ t- r-a- ------- to read 0
Јас читав. I r--d. I r____ I r-a-. ------- I read. 0
Јас го прочитав целиот роман. I rea--t-- w--le--ovel. I r___ t__ w____ n_____ I r-a- t-e w-o-e n-v-l- ----------------------- I read the whole novel. 0
разбира t- u----st-nd t_ u_________ t- u-d-r-t-n- ------------- to understand 0
Јас разбрав. I-u--e-s-ood. I u__________ I u-d-r-t-o-. ------------- I understood. 0
Јас го разбрав целиот текст. I--nd---t-od -he-w--le-tex-. I u_________ t__ w____ t____ I u-d-r-t-o- t-e w-o-e t-x-. ---------------------------- I understood the whole text. 0
одговара to--nsw-r t_ a_____ t- a-s-e- --------- to answer 0
Јас одговорив. I-an-wer--. I a________ I a-s-e-e-. ----------- I answered. 0
Јас одговорив на сите прашања. I-an--er-- --l t-e-q--s--o--. I a_______ a__ t__ q_________ I a-s-e-e- a-l t-e q-e-t-o-s- ----------------------------- I answered all the questions. 0
Јас го знам тоа – јас го знаев тоа. I-know t--- –-I ---w--hat. I k___ t___ – I k___ t____ I k-o- t-a- – I k-e- t-a-. -------------------------- I know that – I knew that. 0
Јас го пишувам тоа – јас го напишав тоа. I ---te t--t---I w-ot- -ha-. I w____ t___ – I w____ t____ I w-i-e t-a- – I w-o-e t-a-. ---------------------------- I write that – I wrote that. 0
Јас го слушам тоа – јас го слушнав тоа. I--e-----at - ---e-----h--. I h___ t___ – I h____ t____ I h-a- t-a- – I h-a-d t-a-. --------------------------- I hear that – I heard that. 0
Јас го земам тоа – јас го зедов тоа. I’-l-g-t-it –-- got it. I___ g__ i_ – I g__ i__ I-l- g-t i- – I g-t i-. ----------------------- I’ll get it – I got it. 0
Јас го носам тоа – јас го донесов тоа. I-ll-br-n--tha- – - brough- -h--. I___ b____ t___ – I b______ t____ I-l- b-i-g t-a- – I b-o-g-t t-a-. --------------------------------- I’ll bring that – I brought that. 0
Јас го купувам тоа – јас го купив тоа. I--- b-- ---t - I-----ht-t---. I___ b__ t___ – I b_____ t____ I-l- b-y t-a- – I b-u-h- t-a-. ------------------------------ I’ll buy that – I bought that. 0
Јас го очекувам тоа – јас го очекував тоа. I -x-e----h---–---ex----ed t-a-. I e_____ t___ – I e_______ t____ I e-p-c- t-a- – I e-p-c-e- t-a-. -------------------------------- I expect that – I expected that. 0
Јас го појаснувам тоа – јас го појаснив тоа. I’ll e--l--- --a- ----ex-la-n-d-t---. I___ e______ t___ – I e________ t____ I-l- e-p-a-n t-a- – I e-p-a-n-d t-a-. ------------------------------------- I’ll explain that – I explained that. 0
Јас го знам тоа – јас го знаев тоа. I kn-w -h-t –-I--ne----at. I k___ t___ – I k___ t____ I k-o- t-a- – I k-e- t-a-. -------------------------- I know that – I knew that. 0

-

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -