Parlør

da Imperativ 1   »   sq Urdhёrore 1

89 [niogfirs]

Imperativ 1

Imperativ 1

89 [tetёdhjetёenёntё]

Urdhёrore 1

Vælg, hvordan du vil se oversættelsen:   
Dansk Albansk Afspil Yderligere
Du er så doven! – Vær dog ikke så doven! Ti------q---mbel-- -o---- kaq de-be-! T_ j_ k__ d_____ – m__ j_ k__ d______ T- j- k-q d-m-e- – m-s j- k-q d-m-e-! ------------------------------------- Ti je kaq dembel – mos ji kaq dembel! 0
Du sover så længe! – Sov dog ikke så længe! T- fl- g-----–--os-f-----q -ja--! T_ f__ g____ – m__ f__ k__ g_____ T- f-e g-a-ё – m-s f-i k-q g-a-ё- --------------------------------- Ti fle gjatё – mos fli kaq gjatё! 0
Du kommer så for sent – kom dog ikke så sent! T- -jen -aq---nё-- m-s--ja --q-v---! T_ v___ k__ v___ – m__ e__ k__ v____ T- v-e- k-q v-n- – m-s e-a k-q v-n-! ------------------------------------ Ti vjen kaq vonё – mos eja kaq vonё! 0
Du griner så højt! – Grin dog ikke så højt Ti-q-------zё--a--t- --rt--– m-s-qesh-me zё-kaq----lar-ё! T_ q___ m_ z_ k__ t_ l____ – m__ q___ m_ z_ k__ t_ l_____ T- q-s- m- z- k-q t- l-r-ё – m-s q-s- m- z- k-q t- l-r-ё- --------------------------------------------------------- Ti qesh me zё kaq tё lartё – mos qesh me zё kaq tё lartё! 0
Du taler så lavt – tal dog ikke så lavt! Ti fle--me--- k-- ----------mo- --i--m-------q ------t! T_ f___ m_ z_ k__ t_ u___ – m__ f___ m_ z_ k__ t_ u____ T- f-e- m- z- k-q t- u-ё- – m-s f-i- m- z- k-q t- u-ё-! ------------------------------------------------------- Ti flet me zё kaq tё ulёt – mos flit me zё kaq tё ulёt! 0
Du drikker for meget – drik dog ikke så meget! T- p- sh--ё - mos-pi-k-q s-u-ё! T_ p_ s____ – m__ p_ k__ s_____ T- p- s-u-ё – m-s p- k-q s-u-ё- ------------------------------- Ti pi shumё – mos pi kaq shumё! 0
Du ryger for meget – ryg dog ikke så meget! Ti ---s-u-ё--u----– m-s -- kaq --um-! T_ p_ s____ d____ – m__ p_ k__ s_____ T- p- s-u-ё d-h-n – m-s p- k-q s-u-ё- ------------------------------------- Ti pi shumё duhan – mos pi kaq shumё! 0
Du arbejder for meget – arbejd dog ikke så meget! T------n sh-mё---m-s p-n- --q-shum-! T_ p____ s____ – m__ p___ k__ s_____ T- p-n-n s-u-ё – m-s p-n- k-q s-u-ё- ------------------------------------ Ti punon shumё – mos puno kaq shumё! 0
Du kører så hurtigt – kør dog ikke så hurtigt! Ti -dhёt-n k-q---p----– -o- ud-ё----a--s-pejt! T_ u______ k__ s_____ – m__ u_____ k__ s______ T- u-h-t-n k-q s-p-j- – m-s u-h-t- k-q s-p-j-! ---------------------------------------------- Ti udhёton kaq shpejt – mos udhёto kaq shpejt! 0
Stå op, hr. Müller! N--i-u--- --t--M-ler! N________ z___ M_____ N-r-h-n-, z-t- M-l-r- --------------------- Ngrihuni, zoti Myler! 0
Sæt dig, hr. Müller! Ulun-- zoti My---! U_____ z___ M_____ U-u-i- z-t- M-l-r- ------------------ Uluni, zoti Myler! 0
Bliv siddende hr. Müller! Rr-ni ---r, z-t--Myl-r! R____ u____ z___ M_____ R-i-i u-u-, z-t- M-l-r- ----------------------- Rrini ulur, zoti Myler! 0
Vær tålmodig! Ki-i-du--m! K___ d_____ K-n- d-r-m- ----------- Kini durim! 0
Tag dig tid! Merr-- kohёn-q--j- d-h--! M_____ k____ q_ j_ d_____ M-r-n- k-h-n q- j- d-h-t- ------------------------- Merrni kohёn qё ju duhet! 0
Vent et øjeblik! P---ni -jё--o-e-t! P_____ n__ m______ P-i-n- n-ё m-m-n-! ------------------ Prisni njё moment! 0
Vær forsigtig! Kin---ujd-s! K___ k______ K-n- k-j-e-! ------------ Kini kujdes! 0
Vær punktlig! J-ni-t- p-rp-kt-! J___ t_ p________ J-n- t- p-r-i-t-! ----------------- Jini tё pёrpiktё! 0
Vær ikke dum! Mos-u --egon--bu-----! M__ u t______ b_______ M-s u t-e-o-i b-d-l-a- ---------------------- Mos u tregoni budalla! 0

-

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -